Çapraz Bağ Tedavisi

Çapraz Bağ Tedavisi

çapraz bağ tedavisiÇapraz Bağ Tedavisi; Ön çapraz bağın tam yırtığının kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Çok nadiren kemiğe yakın yerden olan kopmalarda cerrahi dışı tedavi ile tam iyileşme olabileceğini belirten bilimsel çalışmalar vardır.

Ön çapraz bağın tam yırtığının tedavisinde kişilerin 1/3’ü cerrahi müdahale olmadan eski yaşamlarını sürdürebilir. Ön çapraz bağ bağın tam yırtıldığı kişilerin ikinci 1/3’ü ‘lük kesiminin performanslarında ciddi azalma olabilir. Bu nedenle Çapraz Bağ Tedavisinde cerrahi tedavi yapılabilir. Kalan 1/3 teki kişiler ise sahip oldukları aktivite durumunu azaltarak cerrahi dışı yollarla hayatına devam edebilir. Dolayısı ile hangi kişinin hangi grupta yer alacağı net değildir ve bu durum kişinin sportif ve günlük hayattan beklentisi, eşlik eden ikincil yaralanmalar, dizin gösterdiği performans, kişinin yaşına bağlı olarak şekillenir.

Cerrahi dışı tedavide yapılacak olanlar, öncelikle kişinin şiş ve ağrılı dizindeki sorunlarını gidermek ve sonrasında kullanmamaya bağlı başta azalmış ve dizde bulunan kuadriseps ve hamstring kaslarını ve kalça, karın, bacak ve sırt kaslarını kuvvetlendirmek, yaralanma sonrası bozulmuş denge ve pozisyon hissinin yeniden kazanılmasına dayanır. Bu tedavi yaklaşımı ile dizde boşalma hissi giderilemezse cerrahi tedavi gerekebilir.

Cerrahi tedavi kararında ortopedist kişiye en uygun cerrahi yaklaşımı düşünüp, en uygun gördüğü yeni ön çapraz bağ materyalini uygulama kararı verir. Bu seçenekler arasında kişinin kendi kaslarından ya da ölü bir kişiden alınmış aşil tendonu en sık kullanılan alternatiflerdir.

Çapraz Bağ Tedavisi nde cerrahi tedavi sonrası uygulanacak rehabilitasyon en az cerrahi kadar önemli bir basamaktır. Her ne kadar bu süreci belirleyen en önemli faktör cerrahi ameliyatın başarı olsa da, iyi bir cerrahi sonrası rehabilitasyon yeterli uygulanmaz ise sporcuların performansı olumsuz etkilenebilir. Rehabilitasyon sürecinde kişi, ailesi, antrenörü, ameliyatı yapan hekim, rehabilitasyon programını oluşturan fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ve fizyoterapistin uyumu çok önemlidir clic.
Unutulmaması gereken en önemli konu tedavinin kişiye özel planlanması gerektiğidir