Sorularınızı Cevaplayalım

Çapraz Bağ ile ilgili her türlü sorularınızı bize iletebilir, en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Comments (17)

 1. Mesut Demirci 11 Ocak 2016 at 10:36

  Hocam ben de maçta ön çapraz bağımı kopardım geçen çarşamba günü. ameliyat sürecinden bahsedermisiniz. kaç günde ayağa kalkar okuluma tekrar normal yürüyerek gidebilirim. benim üniversite 2. dönem 1 mart’ta dersler başlayacak. ben şimdi olursam ameliyatı o zamanki durumum ne olur ? internetten çok olumsuz şeyler yazıyor lütfen doğrusunu net bir şekilde ifade edermisiniz ? acıdan uyuyamadım diyenler var, yapılmamaması gereken bir ameliyat diyenler var…falan. sizden bunların cevaplarını rica ediyorum. çok teşekkürler

  • Dr. Hakan Özsoy 11 Ocak 2016 at 21:20

   Mesut bey öncelikle geçmiş olsun.
   Ön çapraz bağ yırtığı çoğunlukla acil bir durum değildir. Bu nedenle çok acele etmenize gerek yok.
   Ameliyata gelince söylenilenlerde ciddi bir bilgi kirliliği mevcut. Bu ameliyat sonrasında menisküse yaptığımız müdahaleye göre üzerine basıp basmamanıza karar veriyoruz. Eğer menisküs yırtığı yoksa 1. hafta bitiminde değneklerle kısmi yük verebilirsiniz. 3. haftada tam yük verebilirsiniz. Eğer menisküsü tamir edersek ilk 2 hafta hiç basmama sonrasında da 2-3 hafta kısmi yük verme gereklidir. Ameliyattan hemen sonra hareket egzersizleri başlanır. Ameliyattan daha önemli olan sonrasındaki egzersizler. Okula gelirsek. Şimdi ameliyat omursanız Mart ayında rahatlıkla okula başlayabilirsiniz.
   Selamlar..

 2. Hasan Çifci 12 Ocak 2016 at 17:07

  Merhaba Hocam benim sag dizimde menisküs vardı antroskopi oldum. 40 gün evde yattım ve sonrasında fizik tedavi gordüm ve 15 günde 1 igne yedim.
  ve üzerinden yaklaşık 1 sene oldu ama dizimdeki agrilarim hala var ve cekilen mr sonucunda hala dizimde menisküs var. ve diger bacagimada gecti simdi iki bacagimda da meniskus var . iki bacagimdan birden olursam cok zorlanırmıyım tam olarak kurtulabilirmiyim ve fiyat ne olur tesekkürler.

  • Dr. Hakan Özsoy 8 Şubat 2016 at 18:43

   Hasan bey geçmiş olsun. Yaşınız önemli. Kaç yaşındasınız? MR da görülen yırtıktan çok sizin muayeneneiz önemli. Bir de ayakta dik dururken çekilmiş röntgen filminiz var mı?

 3. Semra Şakar 19 Ocak 2016 at 10:02

  Hocam merhaba,
  47 yaşındayım. 1 yıl önce kayak sırasında düşme sonucu yapılan tetkiklerde sağ diz ön çapraz bağımda 2. derece yırtık tespit edildi. Düşme sırasında sadece ciddi bir acı duydum sonrasında çok az bir şişlik oluştu. dizimde boşalma dönme hissini hiç yaşamadım sadece akut dönemde sanki dönecekmişim dizim öne çıkacakmış gibi durumlar vardı. 1,5 ay sonra düzenli olarak önce yüzme sonrasında yürüyüş ve kas kuvvetlendirici egzersizlere devam ettim şu an tam olarak kıvırabiliyorum koşabiliyorum acaba destekli bir dizlikle tekrar kayak yapabilir miyim? Çok teşekkürler..

  • Dr. Hakan Özsoy 8 Şubat 2016 at 18:41

   Semra hanım geçmiş olsun,
   Bence yeni bir MR çekilmesinde fayda var. Çünkü yaralanmanın hemen ardından çekilen MR larda bazen bağda olduğundan fazla yaralanma görebiliyoruz. Eğer dizinizde boşluk hissetmiyorsanız ve yeni MR da bağ iyi görünüyorsa kayak yapabilirsiniz. Kayak yaparken özel dizlik kullanmanız biraz konforsuz olsa da yaralanma riskinizi azaltacaktır.
   Selamlar..

 4. aydın ileri 22 Ocak 2016 at 14:39

  başarısız bir öçb operasyonu geçirdim, revizyon ameliyatı önerildi, revizyon ameliyatının sonuçları nelerdir ? başarılı olma ihtimalinin ilk operasyona göre daha düşük olduğu söyleniyor, ne yapmamı önerirsiniz. teşekkürler.

  • Dr. Hakan Özsoy 8 Şubat 2016 at 18:38

   Geçmiş olsun. Ön Çapraz Bağ ameliyatlarında ortalama %10-15 hastada başarısızlık olabilmektedir. Yenden kopan bağ sonrasında yapılması gereken öncelikle başarısızlık nedenini tam olarak ortaya koymaktır. Bunun için MR yanında Bilgisayarlı Tomografi çekilirse iyi olur. Eğer dizinizde boşluk hissi varsa ne yazık ki ameliyat olmanız gerek. Başarı ihtimali biraz daha düşük olsa da yetmezlik nedeni tam olarak anlaşılır ve ameliyatınız yapılırsa sorun yaşamazsınız. Selamlar..

 5. Kenan Bilmez 3 Şubat 2016 at 15:22

  Hocam ben Kenan izmirden. bende futbolda sakatladım kendimi. hocam ameliyat olacam da iki ince bi sorum var size. birincisi ameliyatta kadavra değilde yandan alınan greft oradan alınıp çapraz bağ yerine konulacak ya peki o alındığı yer savunmasız kalmayacak mı ilerde sorun teşkil etmezmi ? ikincisi o greft eski orijinal kopan çapraz bağ ile aynı güç ve dayanıklılığa sahip midir. ondaki randımanı greftten de alabilirmiyiz ? yani bu bağ ameliyatı iyi bi fizik tedavi sonucunda eskisi gibi randımanı verirmi sonuçta orijinalliğinden ödün verecez. teşekkürler hocam

  • Dr. Hakan Özsoy 8 Şubat 2016 at 18:35

   Kenan Bey geçmiş olsun. Kendinizden alınan greft kadavradan alınana göre daga sağlıklıdır. Yeri yam olarak dolmasa da spor yapmanıza engel oluşturmaz. Yokluğunu hissetmezsiniz. Konulacak greft orijinal kadar güçlüdür. Endişe etmeyin. Ama en önemlisi ameliyat sonrasında yapılacak fizik tedavidir. Sonrasında eskiye yakın spor yapabilirsiniz. Selamlar..

 6. Melih Tanrıkulu 23 Şubat 2016 at 13:26

  Hocam ben de bu ameliyatı oldum yalnız sorum şu, ameliyattan sonra dizi bükemememin nedeni tam olarak nedir, yani o vidalardan dolayı mı vs. başka birşey mi ? şuanda en fazla 120 derece bükebiliyorum, tam bükmek ne kadar zamanımı alır ? tavsiyeniz varmı. fizik tedavi şart mı , fizik tedavi aksatırsam ne gibi olumsuz yönü olur, şuanda yürüyebiliyorum ama dizi bükemiyorum.

  • Prof.Dr.M.Hakan Özsoy 24 Şubat 2016 at 23:25

   Melih bey öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat sonrası fizik tedavi yapılan ameliyatın başarısında çok belirleyicidir. Fizik tedavi yapılmadan başarılı bir sonuca ulaşmak pek mümkün değil. Hizç vakit kaybetmeden fizik tedaviye başlayın derim. Bükememeniz normal. İyi bir rehabilştasyon ile sorunsuz bükülecektir.
   Selamlar..

   Prof. Dr. M. Hakan ÖZSOY Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Tel: 0532 4247339 E-mail: hakanozsoy@rocketmail.com

 7. Gülay türkgüzeli 28 Mayıs 2016 at 15:03

  Regli iken ameliyat olabilir mi yim

  • Prof.Dr.M.Hakan Özsoy 28 Mayıs 2016 at 15:30

   Evet olabilirsiniz.

 8. utku gulec 7 Mart 2017 at 17:21

  Merhaba Hakan Bey,

  3 ay once on capraz bag ameliyati oldum. Haftada 2 kere fizyoterapiye gidip, 2 gunde bir spor salonunda 20 dk bisiklet yapmama ragmen dizimi 110 derece bukebiliyorum. Bilegim dahil olmak uzere bacagimda agrilar var.Doktorum fizyoterapistimi degistirmemi onerdi. Sadece bu degisiklik ise yarar mi?
  Ayrica iyilesme suresi 4 aymidir? eger tam esneklik kazanilmaz ise bu sekilde mi kalirim.

  Tesekkurler

  • Prof.Dr.M.Hakan Özsoy 9 Mart 2017 at 23:37

   Öncelikle geçmiş olsun. Yeni bir fizyoterapist ile çalışmak işe yarayabilir. Biraz daha devam edin. 1 ayda ilerleme olur. Selamlar

 9. sare tirgil 6 Ekim 2017 at 13:47

  Merhaba 20 yaşındayım. çabraz bağ ameliyatı olalı 4 ay oluyor dizimin iç kısmında ağrı hissediyorum.Yürürken ağrı beni zorluyor. Boşalma hissi yok ama ağrım beni çok korkutuyor. birde ayakta dizlerimi geri gerdiğimde ameliyatlı olan daha önde kalıyor ve hala şişlik var. Herşey yolunda mı? Teşekkürler..

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.